Jdi na obsah Jdi na menu
 


jsem katolík, křesťan, nebo kdo vlastně?

12. 5. 2008

Stále více si tuto otázku pokládám a stále více mi tane na mysl otázka, jak moc velký rozdíl je mezi pojmy katolík a křesťan.

Křesťan je člověk, který věří v Krista. To splňuji, proto jsem i já křesťan. Katolík je člověk, který věří v Krista. To splňuji, proto i já jsem katolík. Evangelíci prý neuznávají svaté, ale katolíci ano. Já uznávám, že existují svatí, proto i já jsem katolík. Katolíci se modlí ke svatým za přímluvu u Otce - TO NESPLŇUJI, proto nejsem katolík?

Tři čtvrtiny mé rodiny jsou evangelického vyznání, tři čtvrtiny té zbylé čtvrtiny jsou ateisté a zbytek tvoří moje rodina, která je katolického vyznání. Naši byli též evangelíky, ale protože v jižních Čechách nenašli evangelické působiště, když se tam nastěhovali, nechali se překřtít na katolíky. Mají proto evangelickou výchovu a má výchova je napůl katolická a napůl evangelická. Pokřtěná jsem byla na římskokatolíka ve svých 6 letech.

Kamarád mi jednou řekl, že když se nemodlím ke svatým, mám myšlení evangelíka. Copak názor na jednu věc ze mě dělá člověka jiného vyznání? Možná ano.

Mám prostě jiný názor na modlitbu ke svatým. Někdo mi nedávno řekl, že ke svatým se modlí proto, že někde je psáno, že Bůh vyslyší "čisté". Proto se mnoho mnoho lidí modlí ke svatým patronům, k Panně Marii, k andělům, aby se oni jako ti "čistější" přimluvili u Otce a tak vyprosili modlitbu, kterou se ten ubohý hříšník modlí. Nedokážu se modlit k nikomu jinému než k Hospodinovi. Když bych se modlila k někomu jinému, cítím se, jako bych Pána obcházela. Proč se modlit ke kováříčkovi, když můžu jít rovnou ke kováři? Mám pocit jako bych modlitbou ke svatému projevila Bohu svou nedůvěru v jeho VELKOU LÁSKU ke mě.

Svatí jsou uznáni za svaté, pokud je za svaté prohlásí církev, a to na základě určitého řízení s důkazy dvou zázraků. To mi přijde dosti lidské. Někdo namítne, že v moment tohoto řízení je přítomen Duch svatý. Jenže mě stále vyvstává otázka - jak si mohu být jistá, že je Duch svatý opravdu přítomen? Jak si mohu být jistá, že ti lidé poznají, jestli to byl opravdu zázrak? A jak si mohu být jistá, že ten svatý člověk je opravdu svatý i před samotným Pánem?

Možná jsem naivní a zaujatá proti vysokým představitelům církve (za což se nestydím a přiznávám to). Možná jsem opravdu měla převážně evangelickou výchovu. Co když mám ale správný názor? Co když má v sobě Římskokatolická církev opravdu více lidského než by měla mít, a to na úkor všeho Božího?

Čím dál více věřím, že starý Zákon, a to konkrétně knihy Mojžíšovi, mají jediné vše POUZE z Boha. V mnoha jiných knihách Bible jsou určité události již na popud člověka. I já věřím, že Bible je od Boha, ale myslím, že je v ní mnoho lidského, které od všeho Božího krapet odvádí jinam, než bylo původním záměrem. Začínám stále více uznávat víru židovskou, ale s tím rozdílem, že bezmezně věřím v Krista. Proto nejsem židem ani katolíkem. Jsem proto křesťanem.

Neznám Bibli tak, jak bych měla. Mé oko nespočinulo na všech jejích stránkách, proto NETVRDÍM, že mám v tomto všem pravdu. Mám zatím takovýto názor a názor se stále vyvíjí a mění.

Proto se chci nazývat křesťanem - i když - výstižnější by bylo slovo věřícím v Boha.

V každé církvi je něco, s čím nesouhlasím. Proto kdybych si měla vybrat až teď, do které církve či kterého monoteistického náboženství bych vstoupila, nevstoupila bych možná nikam - alespoň v momentálním rozpoložení.

Chci jen to božské a nic lidské. Vše, co je od člověka, není dokonalé. Člověka snadno položí na lopatky a zavrtá do prachu Zlý a jen Bůh může člověka zpět postavit na nohy. Chci vnímat Pána a jeho Lásku a ne výmysly lidí, aby mě od Něho odváděli.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

verim v boha

(maruska , 8. 6. 2016 22:34)

miluji boha miluji život ale stále porad hledam na jakou církvi s evidat ale moc me zajima pravoslavni

přemýšlím

(pepa, 21. 10. 2015 21:32)

proč je tolik nepokojů a zla na světě když vezmu v úvahu,že mnoho katolíků a jiných křesťanů se denně modlí o mír,hojnost a další věci,které mají dělat život lepším?
Papežové vždy o svátcích a návštěvách v tom kterém státě se vždy modlili za to aby bylo lépe lidem a ono není,proč to nefunguje?
pepous.cz@atlas.cz

Re: přemýšlím

(Pavla, 30. 4. 2016 13:48)

protože to nemyslí ze srdce, je to jen póza; až budeme věci, které říkáme, brát i vážně, bude změna

Wtf

(Guli, 10. 2. 2016 16:30)

Resit takovy sracky :D kam jsem se to dostal

souhlas

(Libor , 3. 4. 2015 12:48)

Děláš to dobře. Modli se jen k Bohu a nebo k panu Ježíši. Vždy vyslyší tvé modlitby. Člověk je hříšny, ale jen s krze Boží milosti můžeme být spasení a žít věčně. Katolíci jsou pořád stejni a nezmění se. Musíš odpovědi hledat i v historii, proč katolíci mají tolik svatých a uctívají je.Je to dle mého názoru obrovsky kompromis mezi světským životem a křesťanským za dob císaře Konstantina.Pravdu hledej jen v Bibli.

koment

(štefan, 15. 11. 2012 22:24)

na facebooku máme takový otevřený portal POSLEDNÍ ŠANCE a tam se tyhle věci řeší a debatuje se o nich můžeš zavítat

Re: koment

(Jitka, 25. 12. 2014 22:44)

není to nějaká sekta ta POSLEDNÍ ŠANCE?

souhlas

(Jitka, 25. 12. 2014 22:37)

Máte velkou pravdu, přesně tak přemýšlím i já, pokud je člověk na určité mentální výši, sám dojde k tomu, že nepotřebuje žádného prostředníka mezi sebou a Bohem, nepotřebuje být ovcí v davu, sám cítí to dobré, svědomí a instinkt ho vedou tím správným směrem, odzkoušeno :).Napiš mi, prosím, na jitka.seludkova@seznam.cz

Díky!!!

(Marky, 9. 10. 2014 1:17)

Moc pěkné, co jsem právě našla... Můžeš mi prosím napsat na tin.po@seznam.cz? Chtěla bych se zeptat naTvůj názor ohledněě křtu. Díky!

Děkuju Ti!

(Luboš, 29. 7. 2013 3:39)

Nádherně sepsané! Trápil jsem se podobnou věcí a Tvůj článek mně hodně pomohl trošku si to ujasnit.
Před mnoha lety jsem měl dost vážnou nehodu. Stalo se mi při tom něco, co mě vrátilo k Bohu (křtili mě, jako miminko). Celá ta léta jsem hledal odpověď na jednu jedinou otázku PROČ? a až nedávno mně vše došlo!
Teď už vím, jaké plány se mnou Bůh měl a je mi líto těch let, které jsem svoji "nevědomostí" ztratil.
Tvé stránky si ukládám do oblíbených a prozkoumám je. Měla bys je dokončit. Máš vše v srdci..., jen to dostat na klávesnici!
Děkuji Ti!

S láskou a pokorou v srdci

(Kateřina, 7. 5. 2013 23:31)

Zdravím, hezky napsaná úvaha. Tyto otázky jsem si též kladla k srdci, až jsem nakonec přišla k poznání, že se moje víra naklání k Pravoslavné církvi, navzdory tomu, že jsem křtěna v Římsko-katolické, od které jsem postupem života vzdalovala v mnoha směrech. Ale věřím, že Bůh je tady pro všechny, kteří v něj skutečně věří s láskou a pokorou v srdci, ať už je ten člověk přikloněn k jakékoli církvi. Bůh vidí, kdo je dobrý člověk a sám posoudí naše spasení bez ohledu na pozemské církve, i když skrze ně hledáme cestu. Věřit je vše.

koment

(štefan, 15. 11. 2012 22:26)

najdi romana stojku na fejsku

koment

(štefan, 15. 11. 2012 22:21)

je to dobrý názor katolíci si sem tam něco poopravili tak aby mněli nad lidem moc sám jan hus bojovál proti jejich režimu už po staletí nečiní málem nic co by boží slovo schvalovalo modly-křest-vše je jinak než se píše ve slově svatem .odstranovali ty kteří dávali lidem číst bibli jan hus položil život za pravdu o které kázal protestoval proti odpustkum což byl nesmysl a tudíš se ho zbavili tím že ho upálili jak se někdo může prohlásit za svatého což pak nezhřeší ani mišlenkou .je to podle mně další nesmysl jsem křestan .

Dotaz

(Jana, 18. 8. 2012 21:35)

Ahoj / dobrý den. četla jsem tvůj článek a máš to moc pěkně napsané. Chtěla jsem se tě zeptat, zda bys mi mohla na můj mail ( jana.illkova@seznam.cz) ... připadáš mi jako vhodný člověk, který by mi mohl poradit ohledně víry. Vím , že jsem ti toho nenapsala moc..ale tady toho moc vypisovat nechci... moc děkuji